Odpovědi na často kladené otázky

Kolik místa je potřeba k umístění kontejneru?

Pěstební moduly jsou velmi skladné. Zabírají pouhých 30 m2. Je vhodné, abyste okolo měli dostatek prostoru pro manipulaci s krmivem. Modul kdykoli jednoduše přemístíte jinam a navíc už nepotřebujete sila a stodoly na uskladnění krmiva. Zelené krmivo jen sklidíte a druhý den máte ke zkrmení nové. Žádné zásoby, o které byste se museli starat.

Kolik lidí potřeba k práci s kontejnerem?

Pěstební moduly vyžadují pouhé 3 hodiny lidského přičinění. Hravě ho tedy obslouží jeden člověk a ještě mu spousta času zůstane. Péče o modul je snadná. Zkrmíte vzrostlé rostlinky, vymyjete pěstební nádoby a zasejete nové zrno. Tím veškerá práce končí.

Prosím, vysvětlíte nám pojem zelené krmivo?

Zelené krmivo je vyklíčená obilovina, kterou hospodářská zvířata zkrmují. Klíčky necháte klíčit do výšky 15-20 cm. V té době rostlinka dosahuje nejvyšší možné nutriční hodnoty z celé fáze svého růstu. Zelené krmivo pěstujete v pěstebních modulech na bázi vody. Nepotřebujete žádná hnojiva, chemické postřiky ani půdu.

Takže klíčit je možné všechno – ječmen, oves, pšenici?

Ano, v našem modulu zasejete a sklidíte ječmen, oves i pšenici.

Jaké jsou výhody naklíčeného jádra oproti zkrmování klasického, třeba mačkaného zrna?

Zelené krmivo obsahuje množství vitaminů a minerálů. V přirozené podobě je snadno stravitelné a nezatěžuje trávicí systém zvířat. Obsahuje vitaminy A, B1, B2, B6, C, D, E, kyselinu pantotenovou, nikotinamid, biotin, inositol, kyselinu listovou, aminokyseliny a řadu dalších. Suché obilí je příliš tvrdé a tělo je nevyužije beze zbytku. V porovnání se suchým zrnem má naklíčené zrno asi dvojnásobný obsah dusíkatých látek a o 33 % nižší energetickou hodnotu.

Pro koho je naklíčené zrno vhodné?

Zelené krmivo chutná skotu, koním, drůbeži, kravám i prasatům. Dodává zvířatům všechny potřebné minerály a vitaminy. Díky nim se zdravě vyvíjí a jsou produktivnější.

Mění se chuťově?

Chuť zeleného krmiva se od konvenčně pěstovaných plodin nepatrně liší. Důvodem je absence hnojiv, postřiků, kyselých dešťů a znečištěné půdy. Protože naše krmivo roste z obyčejné vody, chuť nic neovlivňuje. Má blízko k přírodní chuti a zvířatům chutná.

Má naklíčené zrno ještě další pozitivní dopady?

Díky izolaci od okolního prostředí rostlinky neovlivňují vnější vlivy jako je sucho, přemokření nebo mrazík. Nepůsobí na ně kyselé deště nebo toxicita půdy. Díky tomu zelené krmivo dosahuje vysokých nutričních hodnot a má blahodárný vliv na zvířata. U hospodářských zvířat se zvyšuje dojivost o 10-15 % a obsah tuku v mléce o 20-25 %. Maso je kvalitnější, zvířata rychleji nabírají na váze a jsou déle produktivní a zdravá. Zvyšuje se také plodnost o 15-20 %. U koní se snižuje riziko onemocnění, jako je laminitida, kolika a vředy. Díky antioxidační vlastnosti vitaminu E jsou koně vytrvalejší a zlepšuje se jejich svalová aktivita. Kvalita srsti a rohoviny vzrůstá a kobyly mají více mléka pro svá zvířata.

Popíšete nám proces klíčení? Předpokládám, že k tomu bude potřeba složité zařízení?

Cyklus klíčení trvá 7 dní. 1. – 3. den semeno klíčí, 3. – 5. den výhonky rostou, 5. – 7. den jsou klíčky připravené ke zkrmení. Naše moduly jsou snadno udržovatelné a vhodné i pro vícenásobnou přepravu. Na pěstebních systémech pracujeme od roku 2012. Navrhujeme a vyrábíme pěstební systémy různých stupňů výkonu a provozu a neustále je zdokonalujeme. Pěstební moduly jsme vyvíjeli 4 roky a z počátku to náročné bylo. Časem jsme však zamezili řadě problémů, které BIO pěstování obnáší. Naše moduly fungují s minimálním lidským přičiněním a jsou velice ekonomické. Dovolím si říct, že s pěstebním modulem se finančně nevyplatí pěstovat krmiva na poli, anebo je dokonce kupovat. Pěstování zeleného krmiva pro vás začíná v jediném okamžiku. Pořídíte si modul a stisknete tlačítko. Modul se o sebe postará téměř sám.

Co udržení kvality naklíčeného zrna? Pro koně je důležité kvalitní krmivo bez plísní a hnilobných procesů, jinak jim hrozí zdravotní komplikace. Jak dlouho vydrží produkt v dobré kondici?

Kvalitní krmiva bez plísní a hnilobných procesů jsou pro nás více než důležitá. Pěstební moduly jsme opatřili speciální ochranou. Plísně a hniloba tak nemají žádnou šanci. Voda a vzduch prochází filtrací. Uvnitř modulu panují přísné, předem nastavené, podmínky. Moduly jsou poloautomatické a samy si podle nastavení regulují optimální prostředí. Například přítok, odtok a teplotu vody nebo teplotu a vlhkost vzduchu. Pěstební moduly se dobře uplatňují v chovech produkčních hospodářských zvířat.

Máte připravenou verzi pro chovy koní?

Naše technologie je univerzální. Zelené krmivo je vhodné pro zvířata na farmách i pro zvířata pro sportovní účely. Vyklíčené zrno je čistý nezávadný produkt v EKO a BIO kvalitě.

A co pro fanoušky zdravé výživy?

Myslíme i na fanoušky zdravé výživy. Připravujeme mikrozeleninu, čerstvý zelený ječmen i extrahovanou šťávu z mladého ječmene. Mají blahodárné účinky pro lidský organismus a právem se označují za superpotravinu 21. století. Vstup na trh s potravinami pro lidskou spotřebu plánujeme ke konci roku 2020.

Nenašli jste odpověď? Zavolejte nám

+420 774 867 865

Martin Baran

Navštivte nás osobně

Navštivte nás a prohlédněte si pěstební moduly hezky zblízka. Ukážeme vám, jak celý systém funguje, seznámíme vás s jednoduchou obsluhou a na vlastní oči se přesvědčíte, že zelené krmivo zvířatům skutečně chutná.

ČESKÁ REPUBLIKA
Děčín
Kladno
Lány

SLOVENSKÁ REPUBLIKA
Trenčín
Veľký Šariš
Fintice
Slovenské Nové Mesto (již brzy)

RAKOUSKO
Waidring

Podívejte se na fotky a reference

Zdarma vám spočítáme návratnost investic do zeleného
krmiva pro vaši farmu a domluvíme prohlídku.